Forum www.forummlodziezowevic.fora.pl Strona Główna www.forummlodziezowevic.fora.pl
...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Moje teksty

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forummlodziezowevic.fora.pl Strona Główna -> Twórczość własna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ksetvip
Aktywny



Dołączył: 18 Sie 2008
Posty: 291
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 2/3
Skąd: Królewskie Miasto Kraków
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:42, 18 Sie 2008    Temat postu: Moje teksty

tutaj wkleję moje teksty, jak tylko znajdę.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ksetvip
Aktywny



Dołączył: 18 Sie 2008
Posty: 291
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 2/3
Skąd: Królewskie Miasto Kraków
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:43, 18 Sie 2008    Temat postu:

Kongres Wiedeński

I Przyczyny i tło historyczne

W 1814 roku zakończył się okres Napoleona. Bonaparte abdykował i został skazany na zesłanie. Umieszczono go na wyspie Elba, którą dostał w zarząd. Warunki jego kapitulacji były prawdziwie cesarskie. Otrzymał uposażenie w wysokości 2 milionów funtów rocznie, gwardię w liczbie 400 żołnierzy. Cesarzowa Maria Luiza i ich syn otrzymali Parmę, a matka Napoleona i jego bracia pozostali na utrzymaniu rządu.
Poprzednie lata odznaczyły się w historii serią krwawych wojen, które oprócz strat w ludności przyniosła także spustoszenie ekonomiczne. Zbiedniały zwłaszcza tereny, na których przez dłuższy czas stacjonowały duże oddziały wojsk.
Szczególnie istotna dla podźwigających się z ewolucjonistycznego nieładu monarchii było zapewnienie sobie stabilnej rehabilitacji i rozwoju w najbliższych latach. Starano się oczywiście zaprowadzić na nowo stary porządek rzeczy, co utrudniały obudzone w narodach nadzieje na zmiany, żądania niepodległości i wizje wolności.

II Obrady. Uczestnicy kongresu i ich przedstawiciele

Jeszcze podczas kampanii moskiewskiej Napoleona zostały poczynione kroki w celu ustalenia porządku Starego Kontynentu. Granice państw Europy zmieniły się znacząco od czasu rewolucji.
Postanowiono zwołać wielką, międzynarodową konferencję, która miała odbyć się w Wiedniu. Termin ustanowiono na sierpień 1814 roku, ale z powodu inspekcji wojsk cara Aleksandra I, który nie zjawił się na czas, obrady (jeśli można tak to nazwać) rozpoczęły się dopiero we wrześniu. Kongresowi przewodziły następujące państwa: Anglia, Rosja, Prusy, Austria, Francja (dopiero po usilnych staraniach jej przedstawicieli). Kraje te reprezentowali: Robert Steward Castlereagh i Karol Steward oraz Arthur Wellington, Aleksander I Romanow i Karl Nesselrode, Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern i Klemens Metternich, Fryderyk I Habsburg, Ludwik XVIII Bourbon i Charles de Talleyrand.
Na szczególną uwagę z tych wszystkich znamienitości zasługuje Charles Maurice de Talleyrand, minister Ludwika XVIII, a wcześniej Napoleona. To dzięki niemu Francja, pomimo przegranej, stałą się jednym z kluczowych uczestników Kongresu Wiedeńskiego.
Talleyrand wspominał, że na pierwszym spotkaniu przemawiał po Metternichu i pruskim kanclerzu księciu Karlu Auguście von Hardenbergu. „Powiedziałem kilka słów o tym, jakim szczęściem dlla Francji jest to, że utrzymuje stosunki ufności i przyjaźni ze wszystkimi gabinetami Europy, po czym zwróciłem uwagę, że księciu von Metternich i księciu von Hardenberg wyrwało się pewne wyrażenie należące, jak się zdaje, do innych czasów; jeden i drugi mówili mianowicie o zamiarach mocarstw sprzymierzonych. Oświadczyłem, że mocarstwa sprzymierzone oraz kongres, na którym znajdowałyby się mocarstwa, które nie są sprzymierzone, niezbyt by się w moich oczach, nadawał do wspólnego i lojalnego rozstrzygania spraw. Powtarzałem z pewnym zdumieniem, a nawet z ogniem słowa: mocarstwa sprzymierzone… Sprzymierzone…– powiedziałem – a przeciw komu? Już nie przeciw Napoleonowi: on jest na Elbie… Już nie przeciw Francji: pokój jest zawarty… Na pewno nie przeciw królowi Francji: jest gwarantem trwałości tego pokoju. Panowie, mówmy szczerze, jeśli są jeszcze jakieś mocarstwa sprzymierzone, to o mnie jest tutaj za dużo.
(…) A przecież gdyby mnie tu nie było, bardzo by mnie panom brakowało. Panowie, jestem może jedynym, który niczego nie żąda. Wielkie względy, to wszystko , czego chcę dla Francji. Jest ona dość potężna swymi zasobami, swym obszarem, liczbą i duchem swych mieszkańców, zwartością swych prowincji, jednością swej administracji, obronnością, w którą natura i sztuka wyposażyły jej granice. Niczego nie chcę, powtarzam panom; przynoszę wam zaś ogromnie dużo. Obecność ministra Ludwika XVIII uświęca tu zasadę, na której wspiera się cały porządek społeczny. Pierwszą potrzebą Europy jest na zawsze wykluczyć pogląd, że jakieś prawa mogą być nabyte samym faktem podboju, oraz odrodzić świętą zasadę prawowitości, z której wypływają porządek i stałość”


III Kongres Tańczący
Kongres Wiedeński był często nazywany przez prasę „Kongresem Tańczącym” z uwagi na to, że rozmowy prowadzone były przez około stu pięćdziesięciu monarchów, pięciuset dyplomatów i dziesięć tysięcy gości na licznych balach, ucztach, zabawach. Rozpropagowany został także nowy taniec – walc, który powoli wypierał bardziej dostojnego menueta. Ponad to wszystko organizowano przedstawienia teatralne, koncerty, parady i tym podobne. Wszystko to cieszyło bardzo mieszkańców Wiednia, którzy dużo na tym zarabiali.
Policja miała pełne ręce roboty. Wielu uczestników, [a biorąc pod uwagę dwory (dwóch cesarzy, czterech królów, dwustu książąt), delegacje, poselstwa, było ich około 100 000], nieustannie szpiegowano. Otwierano wszystkie listy, zatrudniano agentów wśród lokajów, pokojówek, prostytutek, woźniców. Policjanci śledzili każdy ruch najważniejszych osobistości.



IV Legitymizm, restauracja, równowaga
Na Kongresie Wiedeńskim podczas ustalania reguł mających zapanować w Europie kierowano się trzema podstawowymi zasadami.
1. Legitymizmu.
O tej zasadzie w swoim pierwszym przemówieniu wspominał Charles de Talleyrand. Nazywano ją inaczej zasadą prawowitości. Stanowiła ona o nienaruszalności praw dynastii do tronu. Wedle tej zasady jedyna słuszna władza pochodziła od Boga, a nie od ludu, więc lud nie mógł pozbawić władcy tronu.
2. Równowagi
Dla zachowania porządku i pokoju na Starym Kontynencie musi być równowaga sił. Żadne mocarstwo nie może uzyskać przewagi nad innymi, nie ma prawa prowadzić polityki ekspansywnej.
3. Restauracji
Na europejskie trony trzeba przywrócić dawne dynastie i utrzymać je. Reakcjoniści opowiadali się za „Ancien Régime”, czyli odwzorowaniem Europy przedrewolucyjnej.

V Święte przymierze
Zawiązanie trwałego porozumienia pomiędzy mocarstwami było inicjatywą Aleksandra I, który nosił się z tym pomysłem już długo. Pierwsze, nieudane, próby miały miejsce już w 1804 roku, ale dopiero po Kongresie Wiedeńskim udało się doprowadzić do realizacji ambitnego planu. Niewątpliwie na jego kształtowanie miały wpływ rozmowy Cara z jego przyjacielem Adamem Czartoryskim. Do porozumienia przystąpiły Prusy i Austria, natomiast Anglia, Francja i, utworzone jednym z postanowień Kongresu, Państwo Kościelne zaaprobowały jego zasady, ale nie podpisały. Do zawarcia umowy doszło 26 września 1815 roku. Świętemu Przymierzu dany był jednak krótki żywot, bo jego ostatnia wspólna akcja zbrojna miała miejsce w maju 1849 roku.

VI Sprawa Polski
Kwestia Polski została poruszona przez Anglię (z poparciem Francji). Zostały przedstawione 3 koncepcje. Pierwszą z nich było przywrócenie Polski do granic sprzed 1772 roku, drugą przywrócenie do granic z 1791 roku, a trzecią taki podział Księstwa Warszawskiego, aby Rosji przypadły tereny aż do Wisły, ale bez prawa do tytułu Króla Polski, a Prusom drugą część Księstwa Warszawskiego w zamian za zrzeknięcie się praw do Saksonii. W rezultacie długich dyskusji Prusy dostały 2/5 Saksonii i departamenty: poznański, bydgoski oraz miasto Gdańsk.
Na terenie departamentów: toruńskiego, poznańskiego i bydgoskiego utworzono Wielkie Księstwo Poznańskie przynależące do Prus, ale będące autonomiczną monarchią. Ponadto Prusy dostały jeszcze kilka regionów. Austrii przypadł departament tarnopolski i kopalnia soli w Wieliczce, a na terenach Krakowa i okolic utworzono Rzeczpospolitą Krakowską pod opieką trzech zaborców.
Takie starania Anglii w sprawie Polskiej było spowodowane działaniem według zasady równowagi w celu zapobieganiu rosyjskiej hegemonii.
Królestwo Polskie zostało utworzone z inicjatywy Aleksandra I Romanowa na terenie zaboru rosyjskiego. Miało powierzchnię 128 000 km2 i liczyło 3,5 000 000 ludności. Namiestnikiem Cara został Józef Zajączek, czyli kompletnie zaprzedana Rosji i zastraszona marionetka. Terytorium podzielono na 8 województw. Królestwem zarządzała Rada Administracyjna podzielona na pięć komisji rządowych (spraw wewnętrznych i policji, wyznań religijnych i oświecenia publicznego, przychodu i skarbów, sprawiedliwości, wojny). Na czele 30 000 osobowej armii stał Konstanty Romanow, brat Cara. Nadano nową, bardzo liberalną konstytucję, która jednak dość szybko przestała być przestrzegana.

VII Związek Niemiecki
Związek Niemiecki powstał z rozwiązanego Związku Reńskiego. Liczył 34 państwa i 5 wolnych miast. Na jego czele stała Austria.

VIII Królestwo Szwecji i Norwegii
Szwecja otrzymała Norwegię od Danii, gdyż ta była w sojuszu z Napoleonem.

IX Francja
Francja na nowo stała się monarchią absolutną. Królem został brat Ludwika XVI, Ludwik XVIII, co oznaczało powrót Bourbon’ ów na tron Francji. Granice miały zostać przywrócone do stanu z 1792 roku, ponieważ w myśl nowych zasad nie uznawano terenów zdobytych podbojami. Ponadto na Francję została nałożona kontrybucja w wysokości 700 000 000 franków, która była spłacana do 1818 roku. Francja pomimo porażki Napoleona pozostała liczącą się na arenie międzynarodowej potęgą i zachowała wiele swoich kolonii zamorskich.


X Państwo Kościelne
Postanowieniem Kongresu Wiedeńskiego Państwo Kościelne zostało przywrócone.

XI Akt końcowy Kongresu Wiedeńskiego
Pozostałe postanowienia zawarte w podpisanym 9 czerwca 1815 roku Akcie Końcowym Kongresu Wiedeńskiego stanowiły głównie o zmianach terytorialnych na terenie Europy i kolonii zamorskich. Opracowano także protokół dyplomatyczny i ustanowiono zniesienie handlu niewolnikami, który jednak nadal prowadzony był na dużą skalę.

XI Podsumowanie
Narzucony siłą „Ancien Régime”, który po rewolucyjnych zmianach nie mógł się przecież długo utrzymać, nie zapanował na długo. Już 33 lata później miała nastąpić odwilż i lody starego ładu stopniały wraz z nadejściem Wiosny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sierpniowa




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:00, 19 Sie 2008    Temat postu:

Tylko nie nabijaj sobie znowu 20 postów pod rząd zadaniami domowymi :roll:

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ksetvip
Aktywny



Dołączył: 18 Sie 2008
Posty: 291
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 2/3
Skąd: Królewskie Miasto Kraków
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 16:48, 19 Sie 2008    Temat postu:

to nie są zadania domowe.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sierpniowa




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:47, 20 Sie 2008    Temat postu:

Ciekawe czy ktoś ci uwierzy...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ksetvip
Aktywny



Dołączył: 18 Sie 2008
Posty: 291
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 2/3
Skąd: Królewskie Miasto Kraków
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:59, 20 Sie 2008    Temat postu:

nie musi...
dla mnie ważne jest to, że ja wiem, że to nie są zadania domowe...
:/

__
jeśli się pojawi kilka takich samych postów, to sorry, coś mi się dzieje.


To je usunę, ale nie offtopować mi proszę Very Happy ( za dużo) // KAsp


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ksetvip dnia Śro 15:01, 20 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MuzoManka
Aktywny



Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:04, 28 Sie 2008    Temat postu:

Sierpniowa napisał:
Ciekawe czy ktoś ci uwierzy...

Skoro Cię to tak ciekawi, to powiem, że ja mu uwierzę Razz.
Przeczytałam pobieżnie, ale pozwól, ksetvip, że przeczytam po powrocie znad morza, bo teraz troszkę zabiegana jestem Wink.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ksetvip
Aktywny



Dołączył: 18 Sie 2008
Posty: 291
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 2/3
Skąd: Królewskie Miasto Kraków
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 0:31, 29 Sie 2008    Temat postu:

w roku szkolnym (czyt. w okolicach 1.9.08 wrzucę tak z 3 teksty) na razie tylko tyle, żeby nie robić tłoku)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasprzakos
Moderator



Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 15:04, 30 Sie 2008    Temat postu:

Zakładaj osobne tematy, do każdego tekstu Razz Bo będzie przejrzyściej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ksetvip
Aktywny



Dołączył: 18 Sie 2008
Posty: 291
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 2/3
Skąd: Królewskie Miasto Kraków
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 22:15, 14 Wrz 2008    Temat postu:

przepraszam bardzo, niestety nie miałem czasu wstawić tekstów. termin przewidywany: w okolicach 18 września

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MusicMorela




Dołączył: 04 Gru 2008
Posty: 139
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:14, 15 Lut 2009    Temat postu:

uhuhuu do następnego osiemnastego września jeszcze nam trochę zostało xD.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.forummlodziezowevic.fora.pl Strona Główna -> Twórczość własna
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin